Що робити, коли затиснуті нервові закінчення

Якщо вас турбують болі в області спини — не поспішайте йти на КТ , МРТ , лякатися грижою та діагнозів  «остеохондроз».

 

Відвідайте хорошого масажиста , або спеціаліста який володіє м’якими мануальними техніками ( не плутати з мануальною терапією) Слово  «м’якими» у цьому словосполученні говорити про те, що фахівець не прагне з допомогою силових прийомів » вправити» хребці, а працює з організмом як цілісною структурою , усуваючи напруга в м’яких тканинах ,м язах, зв’язках. І вже тим більше не треба поспішати видаляти хірургічними методами грижі, хребці. На прийом приходять люди, яким одну за одною вирізали кілька грижа, а болі залишилися. 

 

«В даний час уявлення про причини болю в області тулуба, особливо спині, а також кінцівок, якщо вони локалізуються поза суглобів, базується на що виникло у всьому світі уявленні про патології міжхребцевих дисків (дискогенні болі), звинувачують у них остеохондроз хребта, який нібито пошкоджує корінці спинномозкових нервів. Грижі дисків відносять до остеохондрозу. Болі в області суглобів приписують артрозу.

 

Насправді в організмі людини немає такого місця, де б могли бути пошкоджені корінці спинномозкових нервів. І взагалі за межами спинномозкового каналу («дурального мішка») корінців спинномозкових нервів немає. Корінці спинномозкових нервів можуть бути здавлені разом з «дуральним мішком» тільки у всій своїй масі і тільки в поперековому відділі при важких переломах цього відділу хребта, пухлинах і запальних абсцесах в хребетному каналі. Таке пошкодження всієї маси корінців носити назву «синдром кінського хвоста», що супроводжується випаданням рухових і чутливих функцій нижніх кінцівок і тазових органів, а зовсім не болями. Випаданням цих функцій, а не характеризується болями будь-яке пошкодження будь-яких нервових провідників.

 

Таким чином, якщо окремі корінці спинномозкових нервів пошкоджені бути не можуть, то і ніяких «радикулітів» і «радикулярних» синдромів у природі не існує, як не існує і вертеброгенних периферичних больових синдромів. З’єднання ясування цих обставин докорінно змінює не тільки діагностику, а й лікування і прогноз захворювання. Діагностика спрощується, лікування скорочується до декількох місяців до декількох днів, прогноз з песимістичного або невизначеного стає, в більшості випадків, абсолютно сприятливим. Тому пошук в хребті причини больових синдромів – марна трата часу і коштів, особливо на дорогі і трудомісткі променеві методи дослідження.

 

Від умоглядних міркувань – до знання

 

На превеликий жаль, не тільки клініцисти не читають морфологічну та фізіологічну літературу, але й анатоми, патологоанатоми, фізіологи, патофізіологи не читають клінічну літературу, а то б вони знайшли багато для себе цікавого. А ще б вони переконалися, що погано вчать студентів, що їх педагогічна робота має нульовий вихід. Так, почитавши літературу, присвячену болів в спині, анатоми виявили б, що автори лише з чуток знайомі зі студентським курсом нормальної анатомії хребта і спинного мозку, що багато з них не знають різниці між хребетним і спинномозковим каналами, що, розмірковуючи про корінці спинно-мозкових нервів, не знають, що це таке і де корінці знаходяться, і навіть називають їх спинномозковими корінцями. Корінці між тім є в нервів, а не біля спинного мозку.

 

Патологоанатоми могли б також виявити, що автори численних монографій про остеохондрозі також не знають, що це таке, а тому болі в спині і навіть кінцівках приписують остеохондрозу хребта, а багато хто просто обзивають ці болі остеохондрозом. Знали б вони, що автори багатьох солідних посібників не знають, що кістки, хрящі, нервові провідники, спинний і головний мозок не мають больових рецепторів, а тому їх пошкодження, а тим більш повільні, хронічні, не дають больової симптоматики. Тому розмова про етіологію і патогенез больових синдромів зводиться до умоглядних міркувань і малювання таких умоглядних схем, де оголені від хряща кістки труться один об одного, де мальовані грижі обмежують ефемерні корінці і тим самим нібито викликають нестерпний біль.

 

Роль хребетного стовпа, безумовно, велика в забезпеченні функції опори та руху, захисту спинного мозку і корінців спинномозкових нервів. Але покладати на нього всі наші біди немає ніяких підстав. Для доказу цього, насамперед, кілька слів про нормальної і клінічної анатомії хребта і ув’язнених у ньому неврологічних структурах.

 

«Лікнеп» для фахівців

 

Хребетний стовп утворює хребетний канал, обмежений спереду тілами хребців і міжхребцевими дисками, покритими задньої поздовжньої зв’язкою. По боках і позаду хребетний канал обмежений дугами хребців і жовтими зв’язку обов’язками між ними. Усередині хребетного каналу розташовується спинномозковий канал («дуральний мішок»), в якому укладено спинний мозок (від основи черепа до 2-го поперекового хребця), а від 2-го хребця – корінці спинномозкових нервів («кінський хвіст»). Простір між стінками хребетного і спинномозкового каналів заповненості пухкою сполучною тканиною, що дозволяє «дуральному мішку» легко переміщатися в усіх напрямках. Так на трупі при згинально-розгинальних рухах голови «дуральний мішок» переміщується в поздовжньому напрямку на 3-5 див.

 

Спинномозковий канал заповненості спинномозковою рідиною, в якій «плавають» спинний мозок, а нижче першого поперекового хребця – корінці спинномозкових нервів. При будь-якому натисканні на «дуральний мішок» корінці зміщуються в спинномозковій рідини, легко йдучи від здавлення.

 

Корінці спинномозкових нервів (передній і задній, тобто руховий і чутливий) існують окремо тільки в спиномозковому каналі, за межі якого вони виходять попарно в одній оболонці і називаються спинномозковим нервом. Цей нерв прямує до міжпозвонковому отвору і виходить через його верхню частину, безпосередньо з-під дуги однойменного хребця, тобто значно вище міжхребцевого диска. Іншими словами, спинномозковий нерв і диск розташовуються в різних поперечних площинах. Тому не тільки випинання диска, але і будь-які грижі не можуть пошкодити спинномозковий нерв. Цікаво, що американські анатоми давно знають це і навіть витворили спеціальний навчальний муляж, який засвідчує неможливість такого здавлення. Та, незважаючи на це, в США проводитися найбільша кількість операцій з видалення грижа міжхребцевих дисків.

 

Кілька слів про патанатомії остеохондрозу

 

Остеохондроз – термін патоморфологічної, введень Шморлем в 1932 р. і означає дистрофічні зміни хряща і прилеглій до нього кістки, тобто може бути скрізь, де є хрящ і кістка – в хребті, суглобі, симфіз, ребрах і т. д. Причому починається дистрофічний процес завжди з хряща. Хрящова фаза названа Шморлем хондроза. По суті остеохондроз є процесом старіння – «вчасного» або передчасного. Це не хвороба, а повільно розвивається патоморфологичний стан, таке ж, як посивіння, облисіння, старече зміна шкіри і т. п. Розважаючись умоглядними вправами, багато авторів стверджують, що остеохондрозних крайові кісткові розростання тіл хребців можуть травмувати спинний мозок або корінці спинномозкових нервів. З цього приводу слід сказати, що таких розростань в задньому напрямку практично не буває. Остеохондрозних розростання йдуть вперед і в сторони, вздовж выпячивающихся дисків. Крім того, як вже йшлося, спинномозкові нерві (а не корінці!) і кісткові розростання на рівні міжхребцевих дисків розташовуються в різних поперечних площинах.

 

Таким чином, ні грижі дисків, ні кісткові остеохондрозних розростання не можуть пошкодити спинномозкові нерві ні в хребетному каналі, ні у міжхребцевих отворах (принаймні в грудному і поперековому відділах хребта), ні тім більше корінці спинномозкових нервів з тієї простої причини, що корінців за межами «дурального мішка» немає. Причина болю, ймовірно, була б давно встановлена, якщо б при обстеженні хворого досліджували ті, що болить, а не шукали причину в хребті або навіть в голові. Тепер ми вже стикаємося з такими фактами, коли, не знайшовши ніякої патології в хребті, считают, що немає морфологічної основи для болів, а значити, це психогенні болі. Спільне лікування таких хронічних хворих з психіатрами підноситься як новітнє досягнення неврологічної науки. А це вже не труднощі, а ганьба медицини. Багато клініцисти відкидали дискогенних концепцію больових синдромів.

 

J. F. Brailsford (1955), G. S. Hackett (1956), R. Wartenberg (1958), Keller G. (1962) фіксували увагу на патології м’яких язів, фіброзних тканин (суглобів: зв’язок, фасцій) кінцівок та тулуба і рецепторів до них. Ця позиція, особливо Keller G., зазнала нещадної критики Я. Попелянского (1974), яку він назвав «велеречивыми нападками на дискогенних теорію ішіасу». Дійсно, слабкістю позицій зазначених авторів було те, що вони спиралися лише на свій великий клінічний досвід, хоч і критично осмислений, але не підтверджений анатомічними дослідженнями. Тому, незважаючи на окремі критичні роботи, дискогенна концепція больових синдромів в області тулуба і кінцівок поступово завойовувала все більше прихильників, і до 80-х років ХХ століття стала практично безроздільно панувати. Якщо у зарубіжній літературі фігурують дискогенні ураження корінців, то у вітчизняній літературі і практиці, завдяки авторитетним працям Я. Попелянского і його школи, утвердився погляд на поперекові болю як результат остеохондрозу хребта, в який включають і грижі дисків.

 

Вихід з глухого кута

 

Тупикова ситуація, в яку зайшли неврологія і ортопедія в діагностиці та лікуванні больових синдромів, пояснюється тім, що смороду замість прямої і ясною дороги сумлінного клінічного дослідження хворого пішли шляхом умоглядних надуманих концепцій і теорій» про віні хребта взагалі і остеохондрозу і грижа дисків зокрема. Після цього всім випадковим знахідкам в хребті, починаючи від остеохондрозу і кінчаючи варіантами норми, почали приписувати провину в больових синдромах. А вже коли з’єднання явилася можливість за допомогою томографії, КТ і МРТ виявляти випинання і грижі дисків, то на них звалили всі біди.

 

Практично ні в одній історії хвороби пацієнта з болями в спині не знайті відомостей про точної локалізації больової точки або хоча б зони, не кажучи вже про пальпаторному дослідженні зазначеної пацієнтом зони. І це можна зрозуміти: навіщо перевантаженому хворими лікаря проводить такі дослідження, якщо всім відомо, що болить від остеохондрозу або грижі диска. А того хворого відразу і направляють на «рентген», КТ, МРТ. Перед багатьма кабінетами неврологів і ортопедів вивішені оголошення, що пацієнти з болями в спині без рентгенограм хребта не приймаються. А від рентгенолога пацієнти приходять з висновком про виявлене в них «поширеному остеохондрозі». Про кваліфікації рентгенологів, РКТ та МРТ-фахівців розмова особливий.

 

З обстежених нами 1490 хворих, спрямованих різними фахівцями на рентгенографію, КТ, МРТ, 82% взагалі не були роздягнені і оглянуті. Нам вдалося показати і довести, що причина болю в опорно-руховій системі криється зовсім не в хребті, а в тривіальному механічному пошкодженні зв’язок, сухожиль, м’яких язів, частіше вже змінених дистрофічним процесом. Альо всі ці анатомічні структури розташовуються не в хребті, а в тих місцях, які болять. Ці місця повинні бути виявлені клінічно і в обов’язковому порядку повинні бути зроблені рентгенограми всій області навколо больової зони, щоб не пропустити запальну або пухлинну патологію. Основним результатом нашої роботи з’єднання явився висновок, що джерелом болю можуть бути тільки ті анатомічні структури, в яких є больові рецептори. Больових рецепторів немає ні в хребцях, ні в міжхребцевих дисках, ні в кістках, ні в суглобових хрящах, ні в спинному мозку, ні в корінцях спинномозкових нервів, ні в самих нервах, як немає їх у нігтях і волоссі. Вони є в невеликій кількості тільки в оболонках мозку і нервів (периневрии). Але зате ними насичені зв’язки, сухожилля м язів, самі фрази м’язи, окістя, судини. Саме анатомічні утворення, що мають больові рецептори, і є джерелом болю у всіх системах організму.

 

Прокинутися від гіпнозу

 

Наші дослідження показали повну неспроможність концепцій, заснованих на неправильних умоглядних анатомічних представленнях. Незнання точних анатомічних деталей і топографії нервової системи хребта призвело до вигаданим «сдавлениям» корінців спинномозкових нервів і, відповідно, діагнозів «радикулітів» і «корінцевих синдромів», а звідси – і до пошуку остеохондрозу і грижа дисків. Оскільки, за поданням прихильників цієї концепції, грижі – причина болю, то їх треба видаляти, а нерідко і не тільки грижу, але і цілком диск, і навіть з прилеглими до нього тілами хребців. На цій лжетеоретической базі зростала ціла індустрія діагностики та лікування больових синдромів опорно-рухової системи. Тут і новітні діагностичні дослідження, і високотехнологічні операції, і виготовлення складних ендопротезів, а головне, сотні фармпрепаратів. Все це разом – колосальний бізнес і нічого особистого». При такому бізнесі інтереси пацієнтів в розрахунок не приймаються.

 

Чому анатомія і фізіологія важлива в практиці масажу

Чому анатомія і фізіологія важлива в практиці масажу

Курси анатомії і фізіології людини багато в чому допомагають масажистам. Ан...
Співбесіда з роботодавцем. Поради для масажистів.

Співбесіда з роботодавцем. Поради для масажистів.

Перед співбесідою необхідно врахувати безліч міркувань, які допоможуть вам ...
Найпопулярніші курси підвищення кваліфікації для масажистів

Найпопулярніші курси підвищення кваліфікації для масажистів

Постійне освіта є обов'язковою на сьогоднішньому постійно конкурентному рин...
Як розвивати свій масажний бізнес

Як розвивати свій масажний бізнес

Зараз, коли більша частина робочої сили в світі переведена в домашній офіс,...
Лімфодренаж і антицелюлітний масаж - в чому різниця

Лімфодренаж і антицелюлітний масаж - в чому різниця

Порівняємо лімфодренажний і антицелюлітний масаж. Часто плутають, але наспр...